menu
zaloguj

Biuro wirtualne

Biuro wirtualne swoją nazwę wzięło od faktu, że nie trzeba było się w nim pojawiać. Obecnie dla spółek kapitałowych istnieje jednak wymóg odbycia pod adresem swojej siedziby zgromadzenia wspólników przynajmniej raz w roku. Biuro wirtualne w prawodawstwie europejskim zostało więc uznane za działalność na rzecz spółek lub trustów w zakresie zapewniania adresu siedziby firmy. W Polskim systemie gospodarczym adres siedziby jest bardzo ważny, ponieważ rejestracją spółek zajmuje się sąd KRS i jak to bywa z sądami wszystko odbywa się tam bardzo długo i jest bardzo skomplikowane. Adres siedziby spółki musi więc być adresem stałym, gdyż jest to także adres do wystawiania faktur oraz do korespondencji. Biuro wirtualne jest instytucją, która najpierw zezwala na rejestrację spółki pod swoim adresem a później odbiera przychodzącą do spółki korespondencję. Ponieważ część klientów biura wirtualnego jest bardzo zajęta to nie może ciągle chodzić do biura po odbiór listów. Listy mogą być więc skanowane i posyłane w załączniku emaila do klienta.

Biuro wirtualne dzieli się na sekretariat, który obsługuje korespondencję i sale do spotkań, w których można się zamknąć i popracować. Sale do spotkań, czyli salki konferencyjne dodatkowo służą na rekrutacje pracowników, prezentacje wyników firmy dla zarządu, zgromadzenia wspólników, zebrania zarządu spółki, spotkania z kredytodawcą, podpisywanie umów czy kontrole skarbowe. Biura wirtualne ze Śródmieścia Warszawy możesz zobaczyć na stronie biurowirtualnewarszawa.pl i tam również znajduje się więcej informacji czym jest biuro wirtualne w praktyce. Jak sam sprawdzisz, okazuje się, że biuro wirtualne to jedynie taka nazwa i wszystko odbywa się w realnie istniejącym lokalu, który stanowi bazę rozwojową wielu małych spółek.

Koszty biura wirtualnego są tak ograniczone, że najczęściej jego klienci nie poradziliby sobie rejestrując firmę w biurowcu, gdzie trzeba wynająć biuro za minimum 5000 zł na miesiąc. Tańsze biura znajdowały się w starych biurowcach, ale liczba ich ciągle spada ze względu na duży potencjał branży deweloperskiej. Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że opłaca się stary biurowiec zburzyć i postawić blok mieszkalny a jeszcze częściej apartamentowiec, gdyż działki ze starymi biurowcami często znajdują się w świetnych lokalizacjach. W Warszawie w dzielnicy Wola w ten sposób swój żywot zakończyła cała masa starych, tanich biurowców, między innymi z ulicy Ogrodowej czy Żelaznej. W dobie pandemii koronawirusa stare, nieatrakcyjne biurowce z tanimi biurami są jednym z typów nieruchomości do odstrzału. To samo dotyczy starych centrów handlowych. Wzięcie mają głównie biurowce i centra handlowe typu A, czyli te najlepsze. Najbardziej pewnym typem nieruchomości stały się mieszkania, gdyż jest to nieruchomość której nie da się usunąć z życia, bo ludzie muszą gdzieś mieszkać. Dzięki temu odżywają osiedla budowane w czasach PRL. Bloki z lat 70-tych czy 80-tych są nie tylko już ocieplone, ale coraz częściej wyposaża się je w nowoczesne windy, wymienia się podłogi w bloku na eleganckie płytki, wstawia się porządne drzwi wewnętrzne na klatkach a na osiedlach pojawiają się nie tylko remonty alejek, ale też instalacje sportowe lub nawet kryty basen.