menu
zaloguj

Coworking

Coworking najczęściej jest uzupełnieniem biura wirtualnego, gdyż jedno z drugim świetnie się komponuje. Bardzo dużo informacji o biurze wirtualnym jest na stronie biurowirtualnewarszawa.pl, między innymi jak są takie biura wirtualne zorganizowane, czym są, jaka jest oferta, które biura wirtualne są legalne a które bezpieczne i czy biuro wirtualne musi mieć sale do spotkań.

Tutaj zajmiemy się bardziej odpowiedzią na pytanie czym właściwie jest coworking. Na rynku biur wirtualnych widoczna jest tendencja, iż coworking oferowany jest tylko przez niektóre z biur, które jakby się w nim specjalizują. Tak było przynajmniej przed wybuchem pandemii koronawirusa. W trakcie pandemii coworking odszedł do lamusa, gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko właścicieli firm ale także ich rodzin. Modna stała się praca zdalna a nie chodzenie w miejsce, gdzie jest 20 innych osób.

Coworking zaczął się od idei freelancerów-programistów, którzy woleli przebywać z innymi programistami nie tylko dlatego, że nie chcieli czuć się samotni, ale też z powodu, że w programowaniu często napotyka się na jakiś problem, który rozwiązać można na dwa sposoby - googlować rozwiązanie w internecie lub zapytać innego programistę, który być może ma ten problem już za sobą. Biuro coworkingowe dla samodzielnych programistów ma zatem bardzo duży sens. Podobnym zawodem jest także webmaster stron www czy grafik komputerowy.

Dla wielu osób coworking stał się też okazją do poznania innych ludzi pracujących w tym samym zawodzie, zarówno zawodowo jak i prywatnie. Branża programistów czy webmasterów jeszcze do niedawna była branżą w Polsce dosyć nową i osoby w niej pracujące miały najczęściej po 20-30 lat. Nie dziwi więc fakt, iż osoby te dążyły do poznania innych. Idea coworkingu to także tworzenie sieci kontaktów biznesowych, przydatnej w niektórych branżach lub wtedy, gdy przedsiębiorca chce prowadzić kilka różnych biznesów. Niektóre branże, szczególnie te w których klientami i dostawcami są inne małe firmy wymagają utworzenia sieci powiązań. W coworkingu takie sieci mogą tworzyć się w bardzo naturalny sposób - w zasadzie pod jednym dachem. Sieć kontaktów, czyli inaczej sieć networkingowa pomocna jest też w zakładaniu start-up'ów, czyli nowych biznesów, gdzie liczy się pomysł i podział pracy pomiędzy kilka osób z różnych branż. Coworking to także odwrócenie idei pracy dla dużej korporacji, gdzie zamiast ludzi bardziej liczą się procesy biznesowe. Wielu młodym osobom to nie odpowiadało, stąd spory pęd na zostanie freelancerem, szczególnie w latach 2010-2020 a więc gdy z jednej strony było większe bezrobocie po kryzysie z 2008 roku a z drugiej strony nie było dzisiejszej niepewności związanej z pandemią. Niestety spostrzec należy, iż tworzenie nowych projektów biznesowych najlepiej wychodzi jednak korporacją, które mają dostęp do kapitału i są w stanie zrekrutować najlepszych z danej branży.